Czy surowce wtórne można wykorzystać ponownie?
Technologia recyklingu jest coraz lepiej rozwinięta, a pozyskiwanie surowców wtórnych staje się coraz bardziej wydajne. Jest to sposób na ograniczenie wydobycia naturalnych surowców, których zasoby nieustannie się kurczą oraz metoda na zmniejszenie powierzchni wysypisk śmieci. Złom metalowy może być przetwarzany wielokrotnie bez utraty pierwotnych właściwości, a miedź, aluminium, żelazo, żeliwo i wiele innych surowców wtórnych z recyklingu w niczym nie różni się od surowców pierwotnych.
Wart zaznaczenia jest fakt, że przetwórstwo surowców jest tańsze niż ich wydobycie, co wynika głównie z wysokich cen energii. Do recyklingu nie zużywa się tak dużych ilości energii elektrycznej i wody, a więc korzyści dla środowiska naturalnego są podwójne. Jednym z profilów naszej działalności jest skup metali kolorowych, które są bardzo poszukiwane na rynku. Metale nieżelazne cechują się plastycznością i dobrym przewodnictwem cieplnym, a do tego są odporne na korozje, dlatego wykorzystywane są w wielu dziedzinach gospodarki.
Dlaczego warto oddać złom na skup?
Złom jest surowcem wtórnym, który przetwarzany jest w największym stopniu. Recykling złomu jest opłacalny i stosunkowo tani. Technika przetwórstwa zależna jest od rodzaju materiału i jego właściwości. Jak wspomniano na początku, właściwości metali w wyniku recyklingu nie ulegają zmianie i jest to charakterystyczne dla tej grupy odpadów. Recykling jest podstawą funkcjonowania gospodarki w obiegu zamkniętym oraz nowoczesnej produkcji opartej na odnawialnych źródłach energii i przetwarzaniu surowców wtórnych. Wszystko to ma na celu ograniczenia szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Dzięki recyklingowi oszczędzamy energię i cenne złoża.